Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • 01/09/2020

  Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bir web sitesi sahibi olmak firmanız için artık bir mecburiyet. Fakat sadece bir web sitesi sahibi olmanız firmanız için yeterli değil. Bu web sitesi firmanıza yeni ziyaretçiler ve müşteriler getiriyor mu, size katkı sağlıyor mu gibi soruların cevapları doğru bir web sitesine sahip olup olmadığınızı gösterecektir. Web siteniz üzerinden fayda sağlamak yani yeni müşteriler edinmek için öncelikli olarak web siteniz doğru bir altyapıya sahip olmalıdır. Bunu takiben web sitenizin içerikleri özgün ve ilgi çekici olmalıdır. İçerikleriniz ziyaretçilerinizi memnun etmelidir. Bu yazımızda web sitesi hazırlarken dikkatli olmanız gereken kriterleri açıklamaya çalışacağız...

  Mobil Uyum

  Günümüzde mobil kaynaklı internet gezintileri masaüstü gezinti oranlarını geçmiş durumda. Bu yüzden web sitenizin mobil kısmını gözardı etmemelisiniz. Mobil uyumlu web siteleri sizin ekstra birşey yapmadan web sitenizin tüm ekranlara göre otomatik olarak konumlanmasını ve dolayısı ile tüm ekranlarda kusursuz görüntülenmesini sağlar. Dolayısı ile web tasarım çalışmasında mobil uyum ya da responsive tasarım dahilinde olduğundan emin olun.

  Site Hızı

  Web sitenizin ana sayfası ve diğer sayfaları hızlı çalışmalıdır. Aynı şekilde web sitenizdeki sayfa geçişleri de hızlı olmalıdır. Bunun için web sitenizde kullandığınız görsellere dikkat etmek haricinde web sitenizin iyi bir datacenterda barındırılmasını sağlamalısınız. Profesyonel ve işini iyi yapan web tasarım ajansları web sitenizi hızlı ve kesintisiz çalışacak bir datacenterda barındıracaklardır.

  SSL Sertifikası

  Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların güvenliği oldukça önemlidir. Bu Google için de çok önemli bir unsurdur. Dolayısı ile web sitenizin bütün sayfalarında tüm tarayıcılarda geçerli bir SSL sertifikası bulundurmanız web siteniz için oldukça önemlidir.

  Sade ve Basit Düşünmek

  Web sitenizi oluştururken ya da tasarımcınızı yönlendirirken karmaşadan uzak durun. Anlaşılır, sade ve kolay okunan bir web sitesi ortaya çıkarmaya çalışın. Bu sadelik web sitenizin hızını da arttıracaktır. Kolay anlaşılan, sayfalar arası geçişi kolay olan, ziyaretçilerin aradıklarını kolayca bulduğu web siteleri amacına ulaşır.

  İçerikler Web Sitenizin Anahtarıdır

  Altyapınız iyi olduktan sonra tek bir fikre odaklanmalısınız: İçerik... Web sitenizin tüm içeriklerini özgün ve ilgi çekici şekilde üretmelisiniz. İçerikleriniz için ciddi çalışmalar yapıp ziyaretçilerinizin ilgisini çekmelisiniz. İçerikleriniz ne kadar özgün, ilgi çekici ve akıcı olursa ziyaretçi sayınız bir o kadar fazla olacaktır. İçeriklerinizi oluştururken özgün görsel ve videolar ile desteklemeniz de kullanıcı deneyimi için oldukça faydalı olacaktır. İçeriklerinizde anlatım bozukluğu olmamasına ve imla kurallarına uyuyor olmasına dikkat etmelisiniz. Yazı alanlarının çoğunluğunun aynı renkte olması, sadece dikkat çekici belirli alanların farklı bir renk ile kullanılması doğrudur. Çok renkli içerikler dikkat çekici değil itici olur ve ziyaretçinin içeriği okumasını engeller.

  Görsel Optimizasyonu

  Öncelikli olarak ana sayfada kullanmış olduğunuz tüm görselleri hem ölçü; hem de boyut olarak doğru şekilde kullanmalısınız. Bu web sitenizin açılış hızı için oldukça etkili olacaktır. Aynı şekilde içeriklerinizde kullandığınız görsellerin de optimize edilmiş olması ilgili sayfanın hızını olumlu yönde etkileyecektir. 1000*600 piksel ölçüsünde bir resim içeriğiniz için yeterliyse burada daha yüksek ölçülere sahip bir resim kullanmayın. Aynı şekilde 300kb değerinde olan bir görseli tinypng.com gibi bir araç ile kalitesini ve ölçülerini bozmadan 100kb'ye kadar düşürebilirsiniz.

  Gereksiz Kodlardan Uzak Durmak

  Sitenizde gereksiz css ya da javascript dosyası bulundurmayın. Çok hoşunuza giden bir efekt ya da hareket için kullanılan javascript kaynağı web sitenizin hızını gözle görünür derecede düşürebilir. Web sitenizin ana amacının hızlı açılması ve ziyaretçilerinize bilgiyi sunmak olduğunu unutmayın.

  Sosyal Medya Entegrasyonu

  Ziyaretçilerinizin içeriklerinizi sosyal medyada paylaşabilmeleri için onlara kolaylık sağlayın. İçeriğinizin görünür ve dikkat çeken yerlerinde sosyal medya butonlarına yer verin. Sosyal medyada paylaşılan içerikleriniz size yeni ziyaretçi sağlayacaktır.

  SEO Uyumu

  Google'da ilk sayfada yer almak için yapılan çalışmalara SEO denilir. Başarılı SEO çalışması için yüzlerce unsur vardır. Ancak yukarıda belirttiğimiz tüm maddeler SEO açısından temel teşkil eden özelliklerdir. Bu yüzden arama motorlarında başarılı olmak için yukarıdaki maddelere öncelik vermenizi öneririz. Bir web sitesi oluşturulurken ilk aşamadan son aşamaya kadar her adımında SEO uyumuna öncelik verilmelidir.

  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim

  Web Sitesi Çözümlerine mi İhtiyacınız Var?

  Web Tasarım ve Web Yazılım konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

  Biz Kimiz

  2005 yılından beri Ankara'da web tasarım çözümleri sunuyoruz. Tecrübemiz, iş disiplinimiz ve hiç bitmeyen çalışma gücümüz ile web sitenizi emanet almak istiyoruz.