Web Tasarımı Nedir?

 • 05/05/2020

  Web Tasarımı Nedir?

  Dijitalleşen dünyada internet kullanımı her geçen gün yaygınlaştıkça web siteleri de önem kazanmaya devam etmekte. Web siteleri önemini arttırdıkça da web tasarımı kavramı öne çıkıyor... Özellikle internete erişimin hemen her yerden sağlanması ve kullanılan mobil cihazlar, web sitelerinin ulaşılabilir olmasına ciddi bir katkı sağlıyor. Peki web sitesi açmak, web sitesi sahibi olmak gibi kavramları içinde barındıran "web tasarımı nedir" "web sitesi sahibi olmanın önemi nedir" gibi soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

  Bir web sitesini bütünleştiren, sayfaları arasında bağ kuran, içeriklerini barındıran dosyaların oluşturulmasını sağlayan ve internet üzerinden bu dosyaların yayınlanmasına olanak sağlayan servisi web tasarımı olarak adlandırabiliriz . Çok genel bir kavram olan "web tasarımı" ya da "web sitesi - sayfası tasarımı" çoğunlukla bir web sitesi oluşturma, yayınlama ve güncelleme hizmetlerini kapsar.

  Web tasarım konusu içerisine giren alan adı (domain), barındırma (hosting), css, javascript, SEO gibi kavramlar bulunmaktadır. Bunları da kısa özetlemek gerekirse:

  Alan Adı (Domain)

  Bir web sitesinin tarayıcıda çalışmasını sağlayan isimlendirmedir. Kısaca www.firmaadiniz.com gibi belirtebiliriz. Bu alan adı sadece tek bir firmaya ya da kişiye aittir ve tarayıcıya yazıldığı zaman yönlendirildiği ipler üzerinden ilgili web sitesinin çalışmasını sağlar.

  Barındırma (Hosting)

  Web sitenizin dosyasının bulunduğu bir datacenter içerisindeki sunucuda sizin web sitenize ayrılmış alandır. Genelikle alan adınıza ait epostaları da bu barındırma hizmeti içerisinde kullanırsınız.

  Css

  Web sitenizin tasarım şekillendirmelerinin belirtildiği dosyadır. Web sitenizin tasarımını yapan kişiler tarafından şekillendirilir ve web sitenizin tüm sayfaları tasarım öğelerini bu dosyadan çeker. Yazı tipi, arka plan rengi, içeriklerinizin görünümü gibi unsurlar bu kaynak dosya aracılığı ile komutlandırılır.

  Javascript

  Web sitenizdeki efektler, hareketler ya da görsel uygulamalar bir javascript uygulamasıdır. Dosya.js şeklinde web sitenizdeki kullanılacakları yerlere çağrılırlar. Slider, açılır menü ya da nesnelerin bir animasyon ile görüntülenmesi javascript kodları ile sağlanır. Bir web sitesinde çok fazla javascript kullanımının site hızı için olumsuz durumlar doğurabileceğini de yeri gelmişken belirtelim.

  SEO

  Bir web sitesinin arama motorlarında yüksek sıra elde edip daha çok trafik - ziyaretçi alabilmesi için yapılan çalışmalara verilen adlandırmadır. Kesinlikle bir web sitesinin en önemli özelliği SEO çalışmalarında başarılı olmasıdır. Çünkü daha çok ziyaret edilen web sitesi amacına ulaşmış demektir.

  Web Sitesi Sahibi Olmanın Önemi Nedir?

  Özellikle firmalar için en önemli iletişim aracı sahip oldukları web siteleridir. Yani işletmeler yeni müşterilerini çoğunlukla web siteleri aracılığı ile kazanırlar. Bu açıdan baktığımızda bir firma için en önemli tanıtım aracı kendi web sitesidir. Yeni insanlara ulaşmak, müşteri sayısını arttırmak ve eski müşterileri ile iletişim kurması bakımından bir firmanın profesyonelce hazırlanmış bir web sitesine sahip olması adeta bir zorunluluktur.Profesyonelce hazırlanmış, kaliteli altyapıya sahip bir web sitesi, özgün içerikler ile donatılırsa o işletmeye tahmin edilenden daha fazla katkı sağlar. Bahsettiğimiz özelliklere sahip bir web sitesi rakiplerinin önünde yer alarak daha çok ziyaretçiye sahip olacağı için dolaylı yoldan daha fazla yeni müşteri edinecek ve işletmenin büyüme hızı daha yüksek olacaktır.

  Web Tasarım Ajansı Ne İş Yapar?

  Öncelikli olarak sektör ve markanızı değerlendirir ve size en uygun olan çözümü size sunar. Sonrasında web sitenizin altyapısını, içerik yönetim yazılımını hazırlar. Bu arada web siteniz için içerikleri sizlerden talep eder ya da oluşturur. Bu içerikleri derler ve web sitesinde yayınlamak üzere hazır hale getirir. Gerektiğinde bu içerikleri profesyonel görseller ile destekler. Bu aşamaları takiben web sitenizin ana hatlarını oluşturur ve site navigasyonunu sağlar. Bu işlemin sonucunda ortaya gezilebilen bir web sitesi çıkar. Sizlerin incelemesi ve karşılıklı fikir alışverişleri sonucunda gerekli düzenlemeler yapılır ve web sitesi yayınlanır. Web sitesi yayına geçtikten sonra da web sitesinin güncelleme, bakım ve geliştirme gibi süreçleri yönetir.

  Web Tasarım Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Web siteniz firmanızın 7/24 yüzü olacak yani müşterileriniz firmanız ile çoğunlukla web siteniz aracılığı ile tanışacak... Bu durumda web sitenizin firmanızı iyice anlatan, kaliteli ve kolay kullanılabilir özelliklere sahip olması önemli. Bu bakımdan firmanıza ait web sitenizi tasarlatırken seçeceğiniz ajans için aşağıdaki unsurları dikkatlice değerlendirmelisiniz.

  Tecrübe

  Tecrübeli web tasarım ajansları sizden önce birçok defa benzeri konularda web sitesi ürettiği için sizin işinizi de doğru yapacaklardır. Donanım ve birikimleri sayesinde web sitenizi daha hızlı yayına alacaklar, önceden yaşanan sorunları bilip giderebildikleri için de sizin sitenizdeki olası sorunlara daha hızlı müdahele edebileceklerdir.

  Referanslar

  Bir web tasarım firmasının ne kadar iyi ya da kaliteli iş yaptığının göstergesi referanslarıdır. Bu yüzden çalışmayı düşündüğünüz ajansların web sitelerindeki referanslar bölümünü tek tek inceleyin. Yapmış oldukları işleri incelemeniz size o firma ile ilgili en net fikri verecektir.

  Teknoloji

  Web siteniz her daim son teknolojiye uyumlu olmalıdır. Bu yüzden web site tasarımı için firma seçmeden önce ilgili firmanın kendisini geliştirip geliştirmediğini gözden geçirmelisiniz. Bu konuda profesyonel hizmet veren ajanslar hazırladıkları web sitelerini güncel teknolojiye göre günceller ya da bu konuda müşterilerine önerilerde bulunurlar.

  SEO

  Arama motorlarında yüksek sıralamalar elde etmek, daha çok ziyaretçi kazanmak için yapılan çalışmalar SEO olarak adlandırılır. Tecrübeli, çok referansa sahip web tasarım ajansları SEO konusunda da belirli bir deneyime sahip olurlar. Ayrıca web sitelerinin nasıl bir yapıya sahip olması gerektiğini iyi bildiklerinden sizi SEO konusunda doğru yönlendirir ve içeriklerinizi buna göre oluşturur ya da düzenlerler. Dolayısı ile web sitenizi hazırlayacak firmayı seçerken SEO konusunu da önemsemelisiniz.

  Danışmanlık ve Teknik Destek

  Web siteniz ile ilgili bir sürü fikre ihtiyaç duyabilir ve bunları web tasarım ajansınıza sorabilirsiniz. Sizi ne kadar doğru yönlendirip, aydınlatırlarsa web siteniz ile ilgili düşünceleriniz netleşir ve neler yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Örneğin web sitenizin daha çok ziyaretçi alması için sosyal medya danışmanlığı - reklamları ya da Google Ads reklamlarını kullanabilirsiniz. Profesyonel bir web tasarım firması sektörünüze ve bütçenize göre sizi bu konularda doğru yönlendirmelidir. Teknik destek ise web siteniz yayında iken karşılaştığınız sorunların hızlıca çözülmesi, bir güncelleme gerektiğinde yardım alabilmeniz gibi konuları kapsar. İyi bir web tasarım firması teknik destek konusunda iddialıdır. Çalışacağınız firmanın destek konusunda nasıl bir tutum sergilediğini Google ya da sosyal medya üzerindeki yorumlarından öğrenebilirsiniz.

  Web Tasarım Ciddi Bir İştir

  Bir web sitesi hazırlamak basit bir iş değildir. Hazırlanan web sitesi ilgili firmayı temsil eden, herkese açık, 7/24 ziyaret edilen bir mecradır. Bu yüzden web siteleri oluşturulurken çok detaylı düşünülmeli, sitenin hızlı çalışmasına önem verilmeli, özellikle SEO kriterlerine çok dikkat edilmelidir. İçerikler tek tek elden geçirilmeli ve ziyaretçilerin ilgisini çekecek şekilde oluşturulmalıdır.

  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim

  Web Sitesi Çözümlerine mi İhtiyacınız Var?

  Web Tasarım ve Web Yazılım konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

  Biz Kimiz

  2005 yılından beri Ankara'da web tasarım çözümleri sunuyoruz. Tecrübemiz, iş disiplinimiz ve hiç bitmeyen çalışma gücümüz ile web sitenizi emanet almak istiyoruz.