Web Tasarımında Kilit Unsur: Kullanıcı Deneyimi

 • 17/07/2020

  Web Tasarımında Kilit Unsur: Kullanıcı Deneyimi

  Bu yazımızda son zamanlarda sıkça duyulan web sitelerinde kullanıcı deneyimi kavramından bahsedeceğiz. Kullanıcı deneyimi nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır, web siteleri için neden bu kadar önemlidir ve nasıl daha iyileştirilir gibi sorulara cevap arayacağız.

  Kullanıcı Deneyimi Nedir?

  Kullanıcı deneyimi (User Experience-UX) müşterinin ürünle olan etkileşiminde kullanımı kolaylaştırarak müşterilerin sadakatini ve memnuniyetini arttırmaktır. Kullanıcı deneyimi "neden", "nasıl", "nedir" gibi sorulara cevap verir. Neden sorusu kullanıcıların bir ürünü neden benimsemesi gerektiğine cevap verir. Nedir sorusu kullanıcının ne iş yapabileceğini gösterir. Nasıl sorusu da tasarımın güzelliği, estetiği hakkında bilgi verir.

  Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?

  Kullanıcı deneyimi gün geçtikçe daha da önemli olmaya devam ediyor. Özellikle e-ticaret sitelerinde kullanıcı deneyimi çok önemlidir. Mesela siz güvenmediğiniz birinden alışveriş yapar mısınız? Bir çoğumuz hayır yapmam diyecektir. Neden, çünkü eğer bir insana güvenmez isek o üründe muhakkak sıkıntı olabileceğine inanırız. Aynı şekilde kullanıcılar bir web sitesine güvenmez ise o zaman yine sizden alışveriş yapmayacaktır. Mesela bir e-ticaret siteniz varsa ve eklediğiniz ürünleri kullanıcılar zor görüyor ise ve sitenin tasarımı çok eski, düzensiz ve güven vermiyorsa ya da bazı sayfaları çalışmıyor ise o zaman kullanıcılar web sitenizi tercih etmeyecektir. Ama eğer web sitenizde kullanıcılar aradıkları her şeyi anında görebiliyor ve rahatça sayfalar arasında gezebiliyor ise o zaman bu web sitesi kullanıcı deneyimini yüksek ölçülerde sağlayan bir web sitesidir. Web sitenizin kullanıcı deneyiminin olumlu olup olmadığını merak ediyorsanız Google Analytics ile web sitenizden hemen çıkma oranına ve ziyaretçilerinizin ortalama oturum sürelerine bakabilirsiniz.

  Kullanıcı Deneyimi Uzmanı Neler Yapar?

  • Kullanıcı gereksinimleri ile hedeflerini tanımlamak
  • Tasarım problemlerini görüp bunları raporlamak
  • Tasarım önerileri oluşturmak
  • Müşteri odaklı olarak görseller önermek
  • Yeni teknolojileri ve trendleri takip etmek
  • Yapılan araştırma sonucu rapor oluşturmak ve bunu iletmek

  Kullanıcı Deneyimi Uzmanının Özellikleri Nelerdir?

  • Analitik ve özgün düşünme yeteneğine sahip olma
  • Planlama ve analiz yapma becerisi
  • İş birliği ve ekip çalışmasına yatkın olma
  • Kullanıcı deneyimi (UX) prensipleri ve uygulamaları hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olma
  • Yenilikleri her zaman takip etme

  Şu an günümüzde bir çok büyük firma kullanıcı deneyimi için milyonlarca para harcamaktadır. Çünkü bir web sitesinin kullanıcı deneyimi ne kadar olumlu olursa ve kullanıcıları içerisinde barındırırsa, o web sitesi o kadar çok ilgi çeker ve firma ciroları da o kadar artmış olur. Kullanıcı deneyimine eğer önem vermez isek o zaman da web sitemiz hem Google hem de diğer arama motorları tarafından sürekli arkaya atılacaktır. Özellikle Google kullanıcı deneyimine çok fazla önem verir ve bunun düşük olduğu siteleri arama sonuçlarında alt sıralara yerleştirir.

  Sonuç olarak kullanıcı deneyimi bizim satışlarımız, ürünlerimiz, içeriklerimiz için oldukça önemlidir. Biz ne kadar kullanıcı deneyimine önem verirsek o kadar öne çıkmış oluruz. Daha çok ziyaretçi çekmek ve satışlarımızın artması için web sitemizin vazgeçilmezi kullanıcı deneyimine çokça değer verilmeli ve her daim kullanıcı odaklı çalışılmalıdır.

  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim

  Web Sitesi Çözümlerine mi İhtiyacınız Var?

  Web Tasarım ve Web Yazılım konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

  Biz Kimiz

  2005 yılından beri Ankara'da web tasarım çözümleri sunuyoruz. Tecrübemiz, iş disiplinimiz ve hiç bitmeyen çalışma gücümüz ile web sitenizi emanet almak istiyoruz.