Web Tasarım Firması Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • 10/12/2020

  Web Tasarım Firması Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Firmanız için bir web sitesi yaptırmaya karar verdiniz ya da mevcut web sitenizi yenilemek istiyorsunuz. Bir web sitenizin olması şirketiniz için oldukça önemli bir konudur. Özellikle son yıllarda daha da gelişen internet sektöründe web sitenizle birlikte internet üzerinde yer almanız size büyük faydalar sağlayacağı gibi, bir web sitenizin olmaması da ciddi olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Web siteniz var ve altyapısal olarak güncelliğini kaybetmiş ise de size faydadan çok zarar getireceğinden bir an önce altyapınızı güncel hale getirmek için de çalışmalara başlamalısınız demektir.

  Öncelikle web tasarımı için çalışacağınız firmanın lokasyonunun öncelikli bir detay olmadığını belirtelim. Dijital bir hizmet alacaksınız ve Türkiye genelinde birçok firmaya ulaşabilir, bu sayede taleplerinizin karşılanabilirliğini de arttırabilirsiniz.

  İhtiyaçlarınızı önceden belirlemenizde fayda var. Bir web sitesine sahipseniz ve altyapısal, görsel olarak güncelliğini kaybettiğini düşünüyorsanız önceliğiniz bu detayların en doğru şekilde sitenize yansıtılması olmalıdır. Uzun yıllardır bir web sitesi kullanıyorsanız ihtiyaç ve eksiklerinizi de bu sırada belirleme fırsatınız olmuştur muhakkak. İlk defa bir web sitesi yaptıracak iseniz, web sitenizde ne gibi içerik ve başlıklara yer vermek istediğinizi belirlemelisiniz. Sektörünüze uygun olarak, faaliyetleriniz ve hizmetlerinizi anlaşılır bir şekilde başlıklar haline getirmek hem sitenizin yapımında web tasarım firmanıza ışık tutacak; hem de sizin içeriklerinizi belli bir düzende hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

  Firma Referans Sayfasını İnceleyin

  Web tasarım firmaları, daha önce yapmış oldukları sitelerden birkaçını referanslar başlığı altında web sitelerinde sunarlar. Bu referansları, firmanın çalışma tarzını anlamak açısından inceleyebilirsiniz. Siteleri gezebilir, yapılandırmaları inceleyebilir, kullanıcı deneyimini sizler de bir kullanıcı olarak deneyimleyebilirsiniz. Bu incelemenizle hem firmanın tarzına; hem de işlevselliği ne kadar önemsediğine dair fikir sahibi olabilirsiniz.

  Domain-Hosting Hizmetleri

  Web sitenizin çalışacağı .com, com.tr, .org, .net, vb. uzantılarla kullanacağınız isme domain adı verilmektedir. Hosting ise web sitenize ait kodlama dosyaları ile eklenen içerik ve metinlerin yayınlanacağı alandır. Genelde web tasarım firmaları bu hizmetleri de web sitenizin yapımı beraberinde sağlamaktadır. Eğer teknik anlamda donanımlı değilseniz ayrı bir hosting almak ve kurulum yapmak gibi detaylara hiç girmeden, hizmet aldığınız firmadan bu hizmetleri de beraberinde almak yararınıza olacaktır.

  Google Uyumlu Altyapılar

  Olmazsa olmaz özelliklerin başında gelir. Çalışacağınız web tasarım firmasının Google taleplerine ne kadar hakim olduğunu ve bu konuda sitede ne gibi çalışmalar yaptığını muhakkak sormalısınız. Güncel teknoloji kullanan bir web sitesinde Google'ın talep ettiği elzem özellikler de elbet bulunmalıdır.

  Mobil Uyumlu (Responsive) Tasarım

  Mobil uyumlu web sitesi bilgisayar ekranı haricinde de tablet ve telefon gibi mobil cihazlarda açıldığında da açıldığı ekrana göre uyum sağlayan web sitesi demektir. Web sitenizin mobil uyumlu olması sayesinde kullanıcılarınız her türlü mobil cihaz ve bilgisayardan web sitenize rahat ulaşabilecek, rahat gezebilecek ve içerikleri rahat okuyabilecek demektir.Bu da kullanıcı deneyimi açısından siteniz başarılı olacak demektir. Google açısından da bir web sitesinin mobil uyumlu olması kullanıcı deneyimi açısından büyük önem taşır.

  Google Dostu Linkler

  Web sitenizin link yapıları Google'ın talep ettiği şekilde akıllı url olmalıdır. Sayfalara ait linklerde sayfa başlığı geçmelidir. Eğer referanslarını incelediğiniz firmaya ait web sitesinde hala hizmetler.phpid=3 gibi linklere sahip referanslar görüyorsanız güncel bir kodlama kullanmadığını düşünebilirsiniz. Doğru url yapısında sayfa başlığı muhakkak urlde geçmelidir. ceviri-hizmetleri gibi.

  Web Sitenizin Yapım Süresine Dahil Olan Hizmetler

  Öncelikle iyi bir yönlendirme hizmeti almanız gerektiğini belirtelim. Siz farklı bir sektörde faaliyet gösteriyorsunuz ve kendi işinize ait detaylara hakimsiniz. Nasıl ki sizden hizmet alan bir müşterinize işinizile ilgili dikkat edeceği noktalar hakkında bilgi veriyor ve takip edeceği konular hakkında yönlendiriyorsanız, web tasarım firmanız da sizi uygun şekilde yönlendirmelidir. Yeni bir web sitesi yaptırmaya çalışırken birçok konuda fikriniz olmaması, yapılacak detayların gözünüzde büyümesi kadar normal bir şey yoktur. Bu durumda sizin programlı ilerlemenizi sağlayacak bir yol haritasını size çizecek yer elbette seçeceğiniz web tasarım firması olmalıdır. Deneyimleri doğrultusunda sizinle bilgiler paylaşacak, yol haritası çizerek gözünüzde büyüyen işler konusunda size yol gösterecek bir firma ile çalışmanız, yükünüzün de hafiflemesi anlamına gelir. Diğer türlü siz kafanızdaki dolaşık bir yumakla başbaşa kalırsınız. Ama bu yumağı çözerek takip etmenizi sağlayacak bir destekçiniz olması, hayalinizdeki web sitesine kavuşmanız için büyük bir yardımcıdır.

  Elbette burada size de iş düşmektedir. İhtiyaç ve talepleriniz ile olmazsa olmazlarınızı ne kadar doğru anlatırsanız, firmanız da bu ihtiyaçlara uygun şekli belirlemede daha pratik olacaktır. Sonrasında size düşen firmanın deneyimine ve yönlendirmelerine güvenerek uygulamada yardımcı olmak olacaktır.

  Teknik Destek Hizmeti

  Web sitenizi yapacak yerin başarısında, verdiği destek hizmetlerinin kalitesi de önemli rol oynamaktadır. Web siteniz ne kadar güzel ve özenli olursa olsun, öyle bir başına bırakmamalısınız :) Düzenli aralıklarla yeni içerikler eklemek, hizmet sayfalarınızı kontrol edip içeriklerinizde geliştirmeler yapmak, yeni teslim ettiğiniz işlerinizi referanslarınıza eklemek web sitenizi her zaman güncel tutacaktır. Bu detayları ekleyebilmeniz için firmanızdan destek alabilmeniz çok önemlidir. Artık çoğu web sitesinin içerik yönetim paneli bulunuyor. Bu paneli kullanarak web sitenize yeni içerikler ekleyebilirsiniz elbette. Ancak yabancı olduğunuz konular varsa ve uzun aralıklarla ekleme yapıyorsanız elbette kullanımını unutabilir ve destek alma ihtiyacı duyabilirsiniz. Web tasarım firmanızdan alacağınız hizmetleri değerlendirirken teknik destek hizmetini muhakkak sorun ve destek alabileceğiniz bir firma ile yola çıkın.

  Müşteri Görüşleri

  Her sektörde web sitesinde müşteri görüşlerine yer veren firmalar bulunmaktadır. Bir web tasarım firmasının hizmetlerinde süreklilik önemli bir detay olduğundan böyle bir bölümün bulunması ve içeriğindeki müşteri görüşleri kısmı çok değerlidir. Bu detaylara göz atarak kullanıcı deneyimi hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Fiyatlandırma ve Altyapılar

  Fiyatlandırma konusunda elbette bütçenize uygun tercihlerde bulunacaksınız; ancak aldığınız hizmetin içeriğinde neler bulunduğunu öğrenmelisiniz. Maliyet olarak çok uygun olan yapılar kötüdür demiyoruz elbette, hizmet içeriklerinde birçok değişken olabilir; ancak sizin ihtiyaçlarınıza hizmet eden bir web sitesi size fayda sağlayacağından hizmet içeriklerini ve bunların karşılığında ödeyeceğiniz bedeli iyi analiz etmelisiniz. Hazır web siteleri, elbette özel yazılım çalışmalara göre daha uygun maliyetli olacaklardır. Bütçeyi minimalde tutmak istiyorsanız hazır web sitelerinin ihtiyacınızı karşılayı karşılamadığına ve yine olmazsa olmaz takılırsanız destek alıp alamayacğınıza göre kararınızı vermelisiniz.

  Bu yazımızda sizlere bazı ana hatlar belirleyerek seçimleriniz konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Umarız yardımı olmuş ve planlamalarınızda yol gösterici olmuştur.

  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim

  Web Sitesi Çözümlerine mi İhtiyacınız Var?

  Web Tasarım ve Web Yazılım konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

  Biz Kimiz

  2005 yılından beri Ankara'da web tasarım çözümleri sunuyoruz. Tecrübemiz, iş disiplinimiz ve hiç bitmeyen çalışma gücümüz ile web sitenizi emanet almak istiyoruz.