Web Sitenizi Kullanıcılarınıza Odaklı Oluşturun

 • 14/12/2020

  Web Sitenizi Kullanıcılarınıza Odaklı Oluşturun

  Firmanız için bir web sitesine sahip olmanız oldukça önemli bir konudur. Ancak elbette sadece bir web sitesinin varlığı firmanızın prestiji için yeterli olmaz. Bir web sitesi ancak ve ancak amacına uygun olarak kullanıldığında sahibine fayda sağlayabilir. Bu yüzden de bir web sitesinde bulunması gereken olmazsa olmaz kriterler kadar kullanıcı odaklı yapılandırılmış olması da gereklidir.

  Web sitesinde olması gereken hem altyapısal hem de kullanıma ait bütün detaylar hem altyapıya uygun hem de kullanıcı odaklı olarak oluşturulabilir.

  Her şeyden önce unutulmamalıdır ki bir web sitesi her zaman ziyaretçileri için vardır ve onların kullanım detayları gözetilerek oluşturulmalıdır. Kullanıcı deneyimi kavramı son yıllarda daha çok karşımıza çıkan bir kavram haline gelmiştir. Olumlu kullanıcı deneyimleri sizi her zaman web sitenize daha da fayda sağlayacak konulara yönlendirir. Yaptığınız çalışmalar güzel sonuçlar veriyorsa sizi de bu konuda motive eder ve hep daha iyisini yapmaya çalışırsınız. Olumsuz kullanıcı deneyimleri yaşanıyorsa da bu sizin motivasyonunuzu düşürmemeli, aksine iyileştirmeler için web sitenize katkı sağlayacak çalışmalar yapmalısınız. Böylece olumsuz deneyimlerin hepsini olumlu deneyimlere çevirebilirsiniz.

  Peki web sitemizi kullanıcıların en kolay şekilde kullanması ve en üst düzeyde fayda sağlaması için nelere dikkat ederek oluşturmalıyız? Bu yazımızda size bu detaylardan bahsedeceğiz.

  Pratik Kullanıma Önem Verin

  Sektörünüz ne olursa olsun kolay bir kullanım ağacı oluşturarak işe başlamalısınız. Sitede vermek istediğiniz tüm bilgileri bir kategorilendirme yaparak sitenize eklerseniz hem ziyartçileriniz aradıklarını kolay bulacak; hem de web siteniz gereksiz karmaşadan uzak olacaktır.

  Öncelikle menünüzde yer alacak başlıkları belirleyin, özenli bir ağaç yapısı oluşturun ve içeriklerinizi buna göre ekleyin. Ürün içerikli bir siteniz var ise, ürün görsellerinizi eklerken ürünü doğru yansıttığından ve çözünürlüğünün rahat görünebilir olduğundan emin olun. Ufak görseller kullanmaktan kaçının ve gerekirse ürünlerinizi yeniden net görünür şekilde fotoğraflayın.

  Mobil Uyumlu (Responsive) Yapılandırma

  Mobil uyum en temel tabirle web sitenizin bilgisayar ekranı ayrı, mobil cihaz ve tablet ekranlarına göre de ayrı şekilde açıldığı ekrana göre şekil alarak kendini uyumlandırmasıdır. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar web sitenizi bilgisayardan ziyaret edebilecekleri gibi mobil cihaz ve tabletlerinden de ziyaret edebilirler. Ziyaretçileriniz web sitenize hangi cihazdan girişi yaparsa yapsın ek bir zahmete girmeden içeriklerinizi görüntülemelidir. Menü başlıkları arasında kolay gezinmeli, büyütmek, küçültmek gibi detaylarla uğraşmamalı, sorunsuzca metin içeriğine ulaşabilmeli ve pratik bir şekilde okumalıdır. Bu sayede siteye giren ziyaretçi sitede daha uzun süre vakit geçirebilir ve fayda sağlayabilir.

  Web Sitesinin Hızı

  Önem verilmesi gereken konulardan bir diğeri de hızdır. Öncelikle ana sayfanın hızlı açılması, sonrasında ziyaret edilen tüm sayfaların hızlı açılması ziyaretçinin memnuniyetini sağlayacak kaynaklardan biridir. Google'dan yaptığı bir aramayla web sitenize ulaşmış bir ziyaretçi düşünelim, tıkladıktan sonra ana sayfanızın yüklenmesini kaç saniye bekleyebilir? Bu yüzden ana sayfanızdaki öğeleri hızlı açılabilir şekilde düzenlemelisiniz. Ana sayfada kullandığınız tüm öğeler için görselleri optimize etmeli, çok fazla hareket içeren ve bu hareketleri sağlamak için ayrı ayrı scriptler gerektiren kod kullanımlarından kaçınmalısınız. Her bir görseli sıkıştırarak olabilecek en minimal haliyle sitenize yüklemelisiniz. Web siteniz tıklandığı an açılmalı. Buna engel olacak herşey size zarar getirecektir.

  Web sitenizi yapılandırırken kendini zevklerinizi değil, doğru kullanıcı deneyimlerini göz önünde bulundurarak yapılandırın. Tasarımda çok güzel olduğunu düşündüğünüz bir öğe, eğer sitenizin açılmasını 3sn geciktiriyorsa, hiç düşünmeden o öğeden vazgeçin. Çünkü ziyaretçi sitenize giriş yapamadığında bu detayı da göremiyor haliyle. Asıl önemli olan, özenli bir şekilde girilmiş verilerinizi ziyaretçiye en hızlı şekilde göstermektir.

  Kaliteli ve Özgün İçerikler

  Web sitenizin Google başarısını sağlayacak en önemli faktör özgün ve kaliteli içeriktir. Bunun bir de Google tarafından bakış açısını düşündüğümüzde ne kadar değerli bir faktör olduğunu göreceğiz. Google'da arama yapan bir kullanıcı düşünün, burada Google'ın misyonu, arama yapan kullanıcıyı aradığını içeren en doğru sayfaya yönlendirmektir. Peki doğru sayfaya yönlendirdiğini nasıl anlıyor? Elbette ki içeriklerinizin açıklayıcı ve kapsamlı olmasından, kopya içerik kullanılmamasından, özgün bir şekilde özen gösterilip emek harcanarak yazılmasından. Bu yüzden sitenize eklediğiniz tüm içeriklere özen göstermelisiniz. Öncelikle kurumsal sayfalarınızın tamamında kendinize ait içerikleri kaleme alıp yayınlamalısınız. Firma faaliyetlerini anlatırken, artık klişeleşmiş ve neredeyse 10 siteden 9'unda bulunan ifadelerden kaçınmalı, kendi faaliyetlerinizi kendinize göre anlatmalısınız. Ek olarak sitenizde bir Blog bölümü oluşturarak işinizle alakalı konularda yine kullanıcılarınıza fayda sağlayacak içerikler eklemeli ve düzenli olarak bu içeriklere yeni yazılar da eklemelisiniz. Eğer içerik hazırlamakta sorun yaşıyorsanız profesyonel içerik hizmeti almanız web siteniz için yapacağınız en doğru yatırımlardan biridir. Böylece sitenizdeki tüm sayfalar özenli, özgün, kullanıcıya fayda sağlayacak yapılandırmalardan oluşacak ve Google gözünde de hak ettiği değeri görecektir.

  Yukarıda belirttiğimiz ipuçlarına göre nerelerde eksik kaldığınızı tespit edebilir ve hemen bu detayları iyileştirmek için çalışmalara başlayabilirsiniz. İyileştirdiğiniz her bir detayın ise size ziyaretçi memnuniyeti sağlamakta başarı getireceğini unutmayınız.

  İlginizi Çekebilir Web Tasarım Firması Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim

  Web Sitesi Çözümlerine mi İhtiyacınız Var?

  Web Tasarım ve Web Yazılım konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

  Biz Kimiz

  2005 yılından beri Ankara'da web tasarım çözümleri sunuyoruz. Tecrübemiz, iş disiplinimiz ve hiç bitmeyen çalışma gücümüz ile web sitenizi emanet almak istiyoruz.