Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır?

 • 26/11/2020

  Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Google Analytics nedir, ne işe yarar,  Google Analytics  ile neler yapılabilir, ücretli midir ve avantajları nelerdir, zararları var mıdır gibi soruların cevaplarını birlikte değerlendirdiğimiz bu yazımızda Analytics hakkında bilmeniz gereken bir çok detaya ulaşabilirsiniz.

  Google Analytics Nedir?

  Google Analytics, Google’ın web sitenizi ya da uygulamanızı ziyaret eden kullanıcıların anlık ve zamansal aralıklarda tüm raporlarını gösteren, kullanıcılar hakkında bilgi sahibi olmanız için veri sağlayan analiz sitesidir. Google bu hizmeti ile web sitenizden kazandığınız parayı, ulaştığınız kişi sayısını, kullanıcıların yaşlarını, cinsiyetlerini ve sitede ne kadar kaldıklarını gösteren harika bir hizmet sunmaktadır. Ayrıca yazmış olduğunuz makaleleriniz ya da ürünleriniz müşterilerin ne kadar ilgisini çekiyor, müşterileriniz hangi üründe ya da içerikte kaç dakika kalmış, hangi ürünleri satın almış gibi raporları da gösteriyor. Rapor detaylarında bölgesel, yaş, ilgi alanı gibi bir çok kritere göre ziyaretleri ve incelenen sayfaları analiz etmeniz mümkün.

  Google Analytics İle Ulaşılabilecek Verilerden  Bazıları

  • Sitenizde bulunan anlık, gerçek zamanlı kişi sayısının gösterilmesi
  • Sitenize giren kişilerin nereden geldikleri (bağlantı yolu olarak sitenize yönlendirildikleri mecra/lar)
  • Sitenize giren kişilerin hangi şehir de ya da ülkede oldukları
  • Sitenizi ziyaret eden kişilerin hangi cihazları kullandığı
  • Sitenizde yer alan içeriklerin ne kadar tıklandığı
  • Sitenize giren kişilerin yaşları ve cinsiyetleri
  • Gerçekleşen ziyaretlerin süreleri
  • Ziyaret edilen sayfalar
  • Ortalama ne kadar tıklama yapıldığı ve ziyaretçilerin sitede kalma süreleri

  Tabii bu saydıklarımız Google Analytics'in sunduğu raporlamalardan sadece birkaçı. Sizler de doğru bir site yönetimi yapmak, ilgi çeken içerikleriniz ve ziyaretçilerinizi takip etmek, eğer site ziyareti ve müşteri memnuniyetini olumsuz etkileyecek durumların önüne geçmek isterseniz, daha doğru ve bilinçli bir site takibi yapmak için muhakkak Google Analytics ile tanışmalısınız.

  Google Analytics Nasıl Çalışır?

  Google’ın ücretsiz bir hizmeti olan Analytics; çerez, tarayıcı ve Javascript kodları kullanarak veri toplar. Analytics'in, web sayfalarınıza eklemeniz için üretilen kodunu kullandığınızda, oluşturulan çerezler sayesinde sitenizden bilgi toplayabilir. Bu şekilde Google Analytics, ziyaretçilerinizin geldiği andan web sitenizden ayrılıncaya kadar gerçekleştirdiği etkinlikleri kaydederek istatistiksel verilerle farklı raporlara dönüştürür.

  Google Analytics’in işleyişi üç ana sürece dayanır:

  • Verilerin toplanması
  • Toplanan verilerin işlenmesi
  • Raporların oluşturulması

  Web sitenize giriş yapan tüm ziyaretçilerinizin sayfa üzerinden gerçekleştirdikleri tüm eylemleri kaydeden ve tüm eylemlerden raporlama çıkaran Google Analytics, ziyaretçilerinizin sayfanızdan daha çok faydalanmasını sağlamak adına siz web sitesi sahiplerini de doğru şekilde yönlendirir. Ziyaretçilerinizin sitede geçirdikleri vakitleri, daha çok ziyaret alan sayfaları takip ederek, bu konularda daha çok içerik üretebilir ve ilgi çekici içerikler üreterek ziyaretçilerinizin web sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz. Eğer site ziyaretçileriniz sitenize tıkladıktan sonra hemen çıkış yapıyor, ya da farklı sayfa linklerine tıklamıyorlarsa, sorunun kaynağını çözmek için bu verileri kullanarak iyileştirmeler yapabilirsiniz.

  Google Analytics Faydaları

  Şimdi de Google Analytics bize ne gibi kakılar sağlayabilir, tek başına sitemizi iyileştirmeye bir katkısı var mıdır bunlardan bahsedelim. Yukarıda verdiğimiz bilgilerle birlikte aslında ne kadar önemli bir araç olduğunu hepimiz kabul ediyoruz. Tabii sadece bir kurulum yapmak ve analizleri takip etmemek web sitemize bir katkı sağlamaz. Aşağıdaki birkaç maddede neleri takip edebileceğimizi de detaylandırmış olalım.

  • 1. Google Analytics ile site ziyaretçilerinizin sitenize hangi bağlantıyla geldiğini görebilirsiniz. Bir reklam tıklaması, farklı bir siteden tıklanması ya da organik arama gibi bağlantı yolunu gördüğünüzde gelen ziyaretçinin yoğunluğuna göre nereye ağırlık vermeniz gerektiğini tespit edebilir ve buna yönelik çalışmalarınızı yoğunlaştırabilirsiniz. Buradaki tıklamalar size yoğunluğun nereden geleceğini gösterebilir ve o alanlara eğilerek, ilgi çekici daha fazla içerik oluşturabilir; ziyaretçinin tıkladığı sayfa içeriğinizi zenginleştirebilir ve asıl ziyaret etmesini hedeflediğiniz sayfanıza ilgi çekici bir iç bağlantı verebilirsiniz.
  • 2. Web sitenizde içeriklerin ya da ürünlerin tıklanmasına göre en çok tıklanan içerikleri görebilir ve onlara benzer içerikler üretmeye devam edebilirsiniz. Belli bir konudaki bir içerik eğer ilgi çekiyorsa içeriğinizi bu yönde geliştirip "bu konuyla ilgileniyorsanız şu yazımıza da göz atmalısınız" şeklinde vurgulu başlıklara diğer yazılarınıza da geçişi sağlayabilirsiniz.
  • 3. Eğer web sitenizden para kazanıyorsanız hangi içerik ve sayfadan daha fazla para kazandığınızı gösterir. Doğru aramaların sitenizde doğru alanlara yönlendiğinden emin olursunuz. Eğer bu sayfaların hemen çıkma oranı yüksekse, ziyaretçinizin sitede kaldığı süreyi uzatabilmek için sayfa içeriğinizi zenginleştirebilirsiniz.
  • 4. Eğer e-ticaret siteniz varsa ürünlerin etkileşimleri,geri dönüşümleri gibi bazı raporları da görebilirsiniz. En çok satın alınan, aratılan, gösterilen ürünlerinizi tespit edebilir ve kampanya dönemlerinde bu ürünlere yoğunlaşabilirsiniz.
  • 5. Sitenize giren ziyaretçilerinizin hemen çıkma oranlarını gösterdiği için kullanıcıların çıkış yaptığı sayfaları iyileştirmek için çalışmalar yapabilirsiniz. Yazınız çok uzun ise, sıkıcı olmasının önüne geçmek adına site içeriğinize görsel ekleyebilirsiniz. Eğer yazı spesifik bir ürün ile ilgiliyse ürüne bağlantı verebilirsiniz. İçerik metinlerinizi yetersiz görürseniz de bu içerikleri geliştirmek için çalışmalar yapabilirsiniz.

  Kurumsal bir web sitesi ya da eticaret sitesi farketmeksizin web sitenizi ne kadar doğru yapılandırmış olursanız olun, doğru analizlerle takip etmek ve geliştirmelere devam etmek size her zaman fayda sağlayacaktır. Google Analytics de bu analizleri yapabilmenizde sizi yönlendirebilecek en güzel kaynaktır. Siteniz yayına başladığı anda Google Analytics kurulumu yaparak sitenizin günden güne gelişimini izleyebilir, çalışmalarınızın sonuçlarını sağlıklı bir şekilde takip edebilirsiniz.

  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim

  Web Sitesi Çözümlerine mi İhtiyacınız Var?

  Web Tasarım ve Web Yazılım konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

  Biz Kimiz

  2005 yılından beri Ankara'da web tasarım çözümleri sunuyoruz. Tecrübemiz, iş disiplinimiz ve hiç bitmeyen çalışma gücümüz ile web sitenizi emanet almak istiyoruz.