Com.tr Alan Adı Nedir? Nasıl Alınır?

 • 27/11/2020

  Com.tr Alan Adı Nedir? Nasıl Alınır?

  Alan adı bir web sitesinin ziyaret edilebildiği çalışırlığının da bu adres üzerinden sağlandığı isimlere verilen addır. Alan adları pek çok farklı uzantılarda çalışabilir. com ve com.tr en yaygın olarak kullanılan alan adlarıdır. Biz bu yazımızda com.tr uzantı kullanımı ve tescil etmenin şartlarından bahsedeceğiz.

  Com.tr Alan Adı Nedir?

  Domain adlarında her ülkenin kullanımına sunulmuş ve ülke adını çağrıştıran uzantılar tercih edilebilmektedir. com.tr uzantı da Türkiye'ye özgü bir alan adı uzantısıdır. Ancak tr bulunmayan uzantılarda olduğu gibi kullanımda değil ise tescil edilebilir bir uzantı değil, başvuru süreci ve belge gerektirmektedir.

  Birçok kurumsal firma web sitelerine bağlı kullanacakları alan adı için com.tr tercih etmektedir. Aynı zamanda kurumsal eposta hesapları için de kullanımlar bu uzantıdan yapılacağından Türkiye'de faaliyet gösteren kurumsal şirketlerin en çok tercih ettiği alan adı com.tr uzantılı olmaktadır.

  Kimler com.tr Alan Adı Alabilir

  com.tr alan adını tescil edebilmek için bazı şartları sağlıyor olmak gereklidir. 2020 yılının sonlarına kadar com.tr uzantısı yalnızca Odtü'ye ait bir kuruluş olan Nic.tr üzerinden alınabilmekteydi. Ancak 2020 yılı başında bir geçiş süreci başlatıldı ve altyapısı uygun olan bütün alan adı sağlayıcılara com.tr tescil edebilme yetkilendirmesi verildi. Başvuru ve tescil süreçlerinde belge gerekliliği de halen devam etmekte.

  Sürecin güncel halinde com.tr alan adına sahip olmanız için bir kaç kriteri sağlamanız gerekmektedir.

  Alınacak com.tr Uzantıya Ait İsmin Firma Ünvanınızda ve Ticaret Sicil Gazetesi'nde Geçiyor Olması Zorunluluğu

  com.tr uzantılı bir alan adı alabilmeniz için başvurunuzu firma isminizin Ticaret Sicil Gazetesi'nde geçtiği şekli ile başvuru yapmanız gerekiyor. Örneğin; firma isminiz Yıldırımlar Şekerleme A.Ş. ise, yildirimlarsekerleme.com.tr, ya da yildirimlar.com.tr olarak başvuru yapabilirsiniz. Elbette diğer tüm alan adlarında olduğu gibi bu alan adına da başvurmadan önce kullanımda olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Tescil süresi devam eden bir alan adına başvuru yapılamayacağından, kullanımda olmayan ve firma ünvanınızda geçen alan adını kontrol etmelisiniz.

  Marka Tescili Aracılığıyla com.tr Başvuru Yapma

  Tescil etmek istediğiniz alan adı firma ünvanınızda geçmiyor; ancak bu isimle bir alan adı alıp site kurmak istiyorsanız, almak istediğiniz isme marka tescil başvurusu yapabilirsiniz. Marka adı olarak belirlemek istediğiniz ismin öncelikle kullanımda olup olmadığını kontrol etmeli, sonrasında tam olarak isimle uygun şekilde marka tescil başvurusu yapmalısınız.

  Kişisel Alan Adı Olarak İsim-Soyisim com.tr Başvurusu

  Ticaret sicil gazetesi ve marka tescili gibi kurumsal başvuruların yanında kişisel olarak da com.tr uzantı alınabilir. Bu konuda yalnızca kimliğinizde geçen adsoyad.com.tr olarak başvuru yapabilir ve tescil edebilirsiniz. Bu konuda aynı isim ve soyisime sahip birçok kullanıcı olabilir elbette. Ancak bu başvuruyu yapıp tescil eden kişinin alan adı yenilemelerini düzenli olarak yaptığı sürece alan adı kullanım hakkı vardır. Almak istediğiniz adsoyad.com.tr alan adı kullanımda ise, başvuru yapamaz ve hak iddia edemezsiniz. Kullanıcısı yenileme yapmaz ise, belli bir süreç sonra alan adı yeniden kullanıma açılır ve ancak o zaman tescil edebilirsiniz.

  Belediye yerleşim birimlerinde portal oluşturulması

  Belediyeler kendi kurumsal siteleri için bel.tr kullanmaktadırlar; ancak belediye kendisine bağlı bulunan il/ilçeleri tanıtmak ve bir bilgi platformu oluşturmak ister ise com.tr uzantılı alan adını ayrıca tescil edebilir.

  Vakıf, dernek ya da meslek odaları

  Bu birim için de genellikle org.tr uzantı tercih edilmektedir. Ancak com.tr kullanılmak istenir ise, dernek tüzüğü ile başvuru yapılabilmektedir.

  com.tr alan adını daha özelleştirilmiş konularda kullanılabilir şekilde düşünebiliriz. Başvuru sırasında belge gerekli olduğundan ve bu belgelerin de alan adını karşılaması gerektiğinden sacece bu şartları sağlayabilen kullanıcılar com.tr tescil edebilmektedir. Kimlik ile başvuru yapılabilen kişisel kullanımlar ve Ticaret Sicil Gazetesi, Marka Tescil Belgesi ile kurumsal kullanımlar com.tr uzantının en çok tercih edildiği kullanım alanlarıdır. Bu alanlar dışında Otel ve tatil köyleri, seyahat acenteleri, dershaneler, televizyon programları, film adları, sanatçılar, özel hastaneler, irtibat büroları, yabancı bir kuruluşun Türkiye distribütörlüğünü ya da temsilciliğini yapan kuruluşlar, radyo ve televizyonlar, dergi, gazete ve süresiz yayınlar, ilaç isimleri, çiftlikler, gemiler, fuarlar, özel numaralar da kendi alanlarında belgeleri tebliğ ederek com.tr uzantılı alan adı kullanımı yapabilmektedirler.

  Com.tr Alan Adı Nereden Alınır?

  2020 yılının başlarına kadar yalnızca Odtü'ye bağlı Nic.tr adresinden tescil edilebilen com.tr alan adları, 2020 yılı itibariyle gerekli belge altyapısını sağlayabilen tüm alan adı sağlayıcılar tarafından tescil edilebilmektedir. Bu konuda yaşanacak hatalı işlemleri önleyebilmek adına iletilen tüm belgelerin titizlikle incelenmesi ve başvuru evraklarının takibi gerekmektedir. Bu işlemleri online olarak yürütebilme altyapısına sahip tüm alan adı sağlayıcılar com.tr tescil hizmeti sağlamaktadırlar.

  Com.tr Alan Adı Nasıl Alınır?

  Com.tr tescil hizmeti veren bir alan adı sağlayıcının web sitesinde yer alan tescil prosedürlerini takip ederek com.tr uzantılı alan adınızı tescil edebilirsiniz. Genel olarak bu yöntem; talep ettiğiniz alan adının kullanım durumunu kontrol etme, başvuru için gerekli formda yer alan bilgileri doldurma ve yetkili imzası, tescil edilecek alan adı için gereken evrakları temin edip sisteme yükleme (Ticaret Sicil Gazetesi, Oda Sicil Kayıt Sureti, Marka Tescil Belgesi, İmza Sürküleri vb.) belgelerin kontrolüne istinaden onaylanan alan adı için ödeme yaparak tescil etme. Bazı alan adı sağlayıcılar başvuru başlangıcında bir yıllık ödeme almakta ve başvurunun olumsuz sonuçlanması durumunda da ücret iadesi yapmaktadır.

  Genel olarak alan adını ilk alımda 1 yıl olarak tescil edebilir, başvurunuz onaylandıktan sonra da birkaç yıllık yenileme yapabilirsiniz. Alan adınız konusunda kayıp yaşamamak için alan adı tescil tarihinizi takip etmeli ve yenilemelerini yapmalısınız.

  .Com mu yoksa .Com.tr mi?

  com ve com.tr uzantılar en çok tercih edilen alan adlarının başında gelmektedir. com.tr belirttiğimiz gibi Türkiye'ye özgü; ancak com.tr daha global bir alan adıdır. Alan adı seçiminizi yaparken kullanım alanınıza göre değerlendirme yapmanız daha doğru olacaktır. Kurumsal bir firma iseniz, bunu vurgulamak istiyorsanız ve belgeleriniz de başvuru için yeterli ise com.tr alan adı kullanabilirsiniz. Kurumsal bir siteden ziyade daha genele hitap eden bir portal ya da bir satış sitesi oluşturmak istiyorsanız com uzantı daha tercih edilebilir. Aynı isimde farklı bir firma kullanımının önüne geçmek istiyorsanız com.tr nin yanında com alan adınızı da tescil edebilirsiniz. com.tr alan adı alımları belge ile yapılıyor olmasına karşın, com alan adı eğer kullanımda değil ise belge ve başvuru gerekli olmaksızın tescil edilebilmektedir.

  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim

  Web Sitesi Çözümlerine mi İhtiyacınız Var?

  Web Tasarım ve Web Yazılım konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

  Biz Kimiz

  2005 yılından beri Ankara'da web tasarım çözümleri sunuyoruz. Tecrübemiz, iş disiplinimiz ve hiç bitmeyen çalışma gücümüz ile web sitenizi emanet almak istiyoruz.